Specializovaná organizace, ušlechtilé kočky - 1. OK Praha je pobočným spolkem Českého svazu chovatelů, pobočný spolek má právní subjektivitu.                       

1. OK Praha vznikla již v roce 1967 jako historicky první zájmová organizace sdružující chovatele a přátele ušlechtilých i těch "obyčejných" koček v ČSSR. Mezi zakládající členy, kteří zanechali trvalou stopu v chovatelské historii patřili

 

Po společenských změnách které proběhly v roce 1989 se vlivem nových kontaktů a zpřístupnění informací dříve obtížně dostupných rozšiřuje nejen chovná základna již chovaných plemen, ale objevují se zde mnohá plemena dříve nedostupná. V současné době je oficiálně organizací FIFe uznáno zhruba 45 plemen ušlechtilých koček. Mnoho chovatelů ke svým kočkám s rodokmenem ale má v péči i ty obyčejné domácí kočičky.

Pravidelně pořádáme v jarním období Mezinárodní výstavy koček s účastí tuzemských i zahraničních vystavovatelů. V posledních deseti letech jsme pořádali výstavy v hotelu Pyramida, zvyšující se zájem vystavovatelů a s tím i stále větší počet vystavovaných koček způsobil, že jsme výstavy přemístili do prostor Kongresového centra Praha a frekvenci rozšířili o podzimní termín.  Ale v posledních dvou letech snižující se počet vystavovatelů, ke kterému dochází bohužel také vlivem "uvážených" rozhodnutí nadřízených složek tuzemských i mezinárodních a vysoká finanční náročnost pronájmu prostor nás vedl k změně místa pořádání výstav. Poslední výstava pořádaná v březnu 2015 v prostorách hotelu DAP v Praze 6, kdy jsme rozdělili dvě kategorie na sobotu a zbývající dvě na neděli se setkala s kladným ohlasem mezi vystavovateli.